Oznaczenia szlaków górskich: jaki kolor jest najłatwiejszy?

Będąc na szlaku górskim nieraz możemy usłyszeć przerażone odgłosy na widok czarnego oznaczenia, który od wielu lat owiany jest złą nazwą najtrudniejszego ze szlaków przekazanych dla turystów. Wbrew pozorom szlak oznaczony czarnym kolorem wcale nie jest najtrudniejszą trasą górską, o czym nie wie większość początkujących, ale także doświadczonych wędrowców. Choć bez względu na oznaczenie, każda trasa w pewnym momencie może się skomplikować, zwłaszcza bez odpowiedniego przygotowania, to warto wiedzieć co oznaczają kolory szlaków górskich i jaki kolor szlaku jest najłatwiejszy

Rodzaje szlaków turystycznych zlokalizowanych na terenie Polski 

Nasz piękny, malowniczy i jedyny w swoim rodzaju kraj, możemy przemierzyć wzdłuż i wszerz na wiele różnych sposobów. Dzięki pracy Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, możemy poruszać się na szlakach pieszych, rowerowych, konnych, narciarskich oraz wodnych w zależności od własnych chęci i predyspozycji. Według najnowszych informacji PTTK, długość szlaków turystycznych w Polsce liczy ponad 63 tysiące kilometrów, które rozpościerają się na wyżynach oraz nizinach kraju. 

Co oznaczają kolory na szlakach górskich? 

Każdy kolor ma swoje ściśle określone znaczenie, dzięki czemu doskonale wiemy jaki kolor szlaku jest najłatwiejszy. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko kolor, ale również rodzaj szlaku ma znaczenie, ponieważ omawiany już wcześniej kolor czarny oznacza najcięższy do pokonania szlak narciarski, jednak w przypadku szlaków pieszych oznacza szlaki łączące różne trasy górskie lub najkrótsze, możliwe dojścia do ważnych punktów turystycznych. Pozostałe kolory, które możemy spotkać na pieszych trasach górskich to:

  • czerwony – wykorzystywany do oznaczenia głównych szlaków danego pasma górskiego,
  • niebieski – odpowiada za oznaczenie drugiego pod względem ważności szlaku danego pasma, 
  • zielony – oznacza trasy widokowe oraz te, dzięki którym możemy dotrzeć do popularnych atrakcji turystycznych, 
  • żółty – stosunkowo krótki szlak, często łącznikowy.