Przepływomierz — jak sprawdzić, czy jest uszkodzony?

Awaria przepływomierza może doprowadzić do problemów z całym silnikiem. Każdy kierowca powinien zwrócić na to uwagę, ponieważ sprawny przepływomierz oznacza oszczędność paliwa i emisji spalin. Wielu kierowców nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że ta część samochodu nie działa poprawnie. Dlatego dziś chcemy podpowiedzieć za co odpowiedzialny jest przepływomierz i dlaczego tak istotne jest, aby działał prawidłowo.

Przepływomierz — zasada działania

Przepływomierz jest odpowiedzialny za pomiar masy powietrza, które trafia do kanału dolotowego silnika. Na tej podstawie gromadzi się informacje w elektronicznym module sterującym. Dzięki niemu kierowca jest informowany, czy silnik pojazdu działa prawidłowo. Choć dane zebrane przez przepływomierz są często pomijane, trzeba pamiętać o tym, że mają ogromne znaczenie.

Przepływomierz posiada jeszcze jedną ważną funkcję. Mianowicie generuje sygnał wyjściowy do czujnika, dzięki któremu ustala optymalną dawkę paliwa, jaka podawana jest do wtrysku. Dzięki temu całość układu może określić parametry, dzięki którym jazda samochodem będzie ekonomiczna, przy jednoczesnym zachowaniu najlepszych osiągów silnika. W momencie używania pedału gazu zmienia się ilość powietrza, które trafia do silnika. To właśnie przepływomierz jest odpowiedzialny za pomiar jego dawki i podanie tych danych do komputera, który dostosowuje ilość paliwa do ilości powietrza, dzięki czemu dochodzi do całkowitego spalania.

Jak sprawdzić, czy przepływomierz jest uszkodzony?

Jeżeli zastanawiasz się jak sprawdzić, czy przepływomierz jest uszkodzony musisz wiedzieć, że problemu z tą częścią będą objawiały się pod postacią obniżenia osiągów. Czasami może to być efekt włączania się różnych systemów bezpieczeństwa, które wykryją wcześniej pojawiające się nieprawidłowości. Awaria przepływomierza, że do silnika będzie trafiała źle dobrana ilość powietrza w stosunku do ilości paliwa. W związku z tym może dojść do nadmiernego szarpania samochodu. Pamiętaj, że wspomniany objaw może dotyczyć także innych uszkodzonych podzespołów.